Druk 3D – Podstawowe pojęcia

Proces drukowania 3D jest bardzo złożony. Występuje w nim wiele różnych – często skomplikowanych pojęć. Warto poznać podstawowe, a zarazem najważniejsze, aby móc je odpowiednio uszeregować. Forma hierarchiczna pozwoli na sprawne posługiwanie się większością z nich, a sam proces drukowania w tym niebanalnym formacie okaże się znacznie bardziej przyswajalny.

Filament – jest to pojęcie oznaczające materiał do drukowania w 3D. Występuje w postaci żyłki plastiku – m.in. ABS i nylon nawiniętej na szpulę. Jego ilość jest określana poprzez jednostkę kilograma. Każdy filament dobiera się zależnie od wymaganych parametrów i tego, czy będzie to produkcja seryjna czy prototypowa. Jedne z popularniejszych filamentów to SLS czy FDM.

Kalibracja – w praktyce jeden z bardziej żmudnych i skomplikowanych procesów. Polega na odpowiednim zrównaniu stołu roboczego wobec głowicy. Dostosowanie występuje w kilku miejscach – m.in. w pozycji startowej, ustawieniach poszczególnych śrub, oraz punktach kontrolnych. Bardziej profesjonalne sprzęty posiadają w swych funkcjach kalibrację automatyczną.

STL – to język pliku, czyli podstawowa jego forma. Używa się jej podczas procesu druku przestrzennego w 3D. Skonfigurowana bryła w postaci siatek trójkątów kreowana w STL jest najpopularniejszą formą pliku. Sam skrót oznacza „Standard Tesselation Language”.

Stół roboczy – płaska powierzchnia wykonana z blachy, bądź szkła hartowanego na której są kreowane wydruki w formie 3D. Podłoże stołu jest najczęściej specjalnie podgrzewane ze względu na możliwość obsługi znacznie większej ilości materiałów. Wówczas obowiązkowym elementem jest grzałka. Istnieją także stoły „chłodne”, jednak one obsługują wyłącznie skromny w możliwości format PLA.

DIY – skrót od angielskiej dewizy „Do it yourself”. Jest to zestaw montażowy stosowany do drukarek w 3D. W skład zestawu wchodzi duża liczba poszczególnych elementów oraz szczegółowa instrukcja pozwalająca na samodzielne stworzenie urządzenia drukującego.

Firmware – rodzaj oprogramowania. Gwarantuje podstawową obsługę poprzez sterowania komputerowe praktycznie każdej drukarki 3D. Często oprogramowanie jest już zainstalowane w poszczególnych modelach drukarek, w innym przypadku istnieje możliwość pobrania go z Internetu. Firmware stanowi nieodłączny i istotny element procesu drukowania.

Nylon – jeden z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w procesie drukowania 3D. Jest to syntetyk do kreowania włókien odznaczający się ogromną trwałością względem rozciągliwości. Na szczególną uwagę zasługuje jego elastyczność. Pomimo wykorzystywania wyższej temperatury świetnie nadaje się do produkcji tkanin oraz łożysk. Aktualnie jest to materiał z najlepszą jakością wykonania powierzchni wśród dostępnych na rynku.

ABS – materiał wykorzystywany w produkcji sprzętów AGD, obudowy urządzeń elektronicznych oraz sprzętu sportowego. To właśnie przy użyciu ABS produkuje się jedne z najpopularniejszych zabawek – klocki LEGO. Pomimo dokuczającej kurczliwości opisywany materiał cechuje się szerokim zastosowaniem oraz wysoką jakością użytkowania. Jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów na rynku.

Support– innymi słowy podpora. Proces drukowania 3D wyróżniający się nakładaniem na siebie poszczególnych warstw danego materiału musi mieć odpowiednią podporę. Ta jest zazwyczaj uniwersalna dzięki czemu po zakończonym procesie z łatwością można ją usunąć za pomocą rekomendowanych środków chemicznych, lub specjalnego programu – w przypadku gdy jest on na wyposażeniu urządzenia. Odcinanie nożem, bądź używania taśmy malarskiej niesie ze sobą sporo ograniczeń i niebezpieczeństw. Odpowiednia podpora znacznie ułatwi pracę.

Termistor – urządzenie odpowiedzialne za utrzymanie oraz kontrolę stopnia temperatury poszczególnych elementów narażonych na nagrzewanie. Jest to inaczej opornik – rezystor.

Więcej szczegółów na stronie 3D-UP.