Drukowanie 3D a medycyna – kilka innowacyjnych przykładów zastosowań ostatnich lat

Technologie generatywne – zestaw rozwiązań wciąż udoskonalanych, nastawionych na tworzenie elementów pomagających osobom z różnymi dysfunkcjami i ograniczeniami. Teraz nie patrzy się już jak na science fiction, na tworzenie sztucznych kończyn i wielu innych rozwiązań. W tym artykule – kilka przykładów, które ewidentnie udowadniają jak bardzo przydatnym i korzystnym dla branży medycznej zjawiskiem jest rozwój technologii druku trójwymiarowego.

Wydrukuj sobie część zamienną

Drukowanie organów brzmi jak coś nieprawdopodobnego? Być może – ale mamy do czynienia z tendencją, w której obecne rozwiązania technologiczne dają możliwość wykorzystania tak zwanego biodruku 3D. To kwestia, która pozwala na pracę nad kośćmi, ale nie tylko. Można też stworzyć sztuczne ucho czy nerkę. Oczywiście na dzień dzisiejszy daleko im do w pełni naturalnego wyglądu. Jednak poziom zaawansowania rozwoju tych produktów biodruku, każe spodziewać się, że w najbliższych latach będziemy obserwować ciągły wzrost zainteresowania takimi rozwiązaniami. A co za tym idzie, coraz bardziej zaawansowane rozwiązania do zastosowania w przypadku różnych chorób i innych ograniczeń zdrowotnych.

Tabletki z drukarki?

W roku 2015 w Stanach Zjednoczonych umożliwiono testowe wydrukowanie pierwszego leku w formie drukowanej tabletki. Środek o nazwie Sprostam, docelowo przeznaczony do stosowania przez epileptyków. Działanie tej drukowanej tabletki ma w znacznym stopniu łagodzić objawy padaczki. Tak naprawdę należy spodziewać się, że będziemy obserwować coraz szersze zastosowanie drukarek 3D w medycynie. Nie ma wątpliwości co do tego, ponieważ na dzień dzisiejszy obserwujemy coraz większe zainteresowanie naukowców tymi urządzeniami. Możliwości drukarek są permanentnie badane, cały czas mamy okazję widzieć też fakt, że coraz większe zaangażowanie naukowców przynosi coraz to lepsze rezultaty. W gruncie rzeczy, będzie to też warunkowało kierunki rozwoju, ponieważ będziemy mieli do czynienia z takim kierunkiem działania, w którym mamy naprawdę wielkie pole do popisu.

Na co jeszcze należy liczyć?

To co kiedyś było uważane za totalny futuryzm i science fiction, teraz jest coraz w bardziej namacalne i osiągalne. W gruncie rzeczy, mamy też do czynienia z taką sytuacją, w której każdy kolejny kwartał przynosi rezultaty w postaci coraz to nowszych i coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Naukowcy ciągle pracują nad tym, by z coraz większym zaangażowaniem dostarczać nowsze efekty swoich prac. Drukowanie w 3D jest tak ciekawym i perspektywicznym pomysłem, że jesteśmy w stanie spodziewać się prawdziwej technologicznej lawiny.

Warto z zaangażowaniem śledzić najróżniejsze rozwiązania, w których będziemy mieć do czynienia z drukowaniem 3D. To coś więcej niż projektowanie gadżetów. Teraz mamy do czynienia z naprawdę bardzo rozwojową, dynamiczną i wartościową dziedziną, która na pewno będzie się wiązała z wieloma przełomowymi odkryciami.