Grzałka mikanitowa – czym jest i gdzie znajdzie zastosowanie?

Grzałki przemysłowe są urządzeniami elektrycznymi, którym rolą jest podgrzewanie, jak i podtrzymywanie stałej temperatury w instalacji przemysłowej. Tego typu sprzęt wykorzystuje się w różnorodnych gałęziach przemysłu. Gdzie dokładnie korzysta się z takich akcesoriów? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Grzałki przemysłowe to urządzenia elektryczne, których zadaniem jest podgrzewanie oraz utrzymywanie stałych temperatur w instalacjach przemysłowych. Tego rodzaju sprzęt wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu.

Czym są i gdzie znajdują zastosowanie grzałki przemysłowe

Najczęściej grzałka mikanitowa znajdzie zastosowanie w przemyśle petrochemicznym, spożywczym, farmaceutycznym oraz chemicznym. Zależnie od potrzeb stosowane są grzałki elektryczne pierścieniowe, zwojowe, patronowe, jak również równie popularne rurkowe. Na przykład celem podgrzania wybranych części instalacji przemysłowej i uplastycznienia sztucznych tworzyw w zakresie wtryskarek wykorzystywane są przemysłowe grzałki mikanitowe opaskowe. W tego typu produktach funkcję grzejnych elementów spełniają druty i taśmy oporowe, które nawijane są bezpośrednio na izolator mikanitowy.

Opaski mikanitowe opaskowe – czym się charakteryzują?

Budowa opaskowych grzałek mikanitowych jest dosyć prosta (więcej tutaj). Złożone są one z paru części. Najważniejszą z nich jest część grzejna, która znajduje się w specjalistycznej osłonie. Trzeci element to osłona przyłącza. Ponadto występuje także osłona z mikanitu i śruba ściągająca. Dzięki użyciu osłony wykonanej z nierdzewnej stali, grzałki mogą bez problemu pracować nawet w agresywnych warunkach. Aby urządzenie zapewniło równomierną temperaturę na całości powierzchni grzewczej, niezbędne będzie użycie gęstszego uzwojenia, aniżeli odbywa się to standardowo.

Możliwość regulacji gęstości uzwojenia umożliwia także regulowanie temperatury pracy danego urządzenia oraz dobranie do indywidualnych wymogów użytkownika. Z uwagi na swoją charakterystykę, przemysłowe grzałki mikanitowe opaskowe, wykorzystuje się zwykle w przemyśle obuwniczym, odlewniczym, chemicznym i motoryzacyjnym. Znajdziemy je między innymi w podgrzewaczach kanałów i rur przemysłowych, urządzeniach i maszynach pakujących oraz we wtryskarkach. Do ich najważniejszych zalet, trzeba zaliczyć z pewnością: długą żywotność w wypadku właściwego użytkowania, dużą odporność mechaniczną, łatwość montażu, jak również bardzo dobrą wymianę ciepła w cylindrze.