Grzałki przemysłowe stosowane w procesach produkcyjnych

Grzałki przemysłowe to urządzenia umożliwiające zamianę energii elektrycznej w ciepło. Tego rodzaju sprzęt jest nieodłącznym elementem wielu procesów technologicznych i produkcyjnych. Odpowiednio dobrane grzałki charakteryzują się znakomitą wydajnością i energooszczędnością.

Podstawowe rodzaje grzałek przemysłowych

W przemyśle wykorzystuje się różne rodzaje grzałek elektrycznych. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy urządzenia opaskowe. Do ich wykonania używa się taśm lub drutów oporowych umieszczonych w specjalnej osłonie z naturalnej lub syntetycznej miki. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi obudowa z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Drugą grupę urządzeń stanowią grzałki rurkowe. W przypadku tego rodzaju konstrukcji funkcję materiału grzewczego pełni drut oporowy, a do wykonania izolatora używa się tlenku magnezu. Dodatkowy element zabezpieczający stanowi zewnętrzna powłoka o zwiększonej odporności na utlenianie i działanie wysokiej temperatury. Tego rodzaju sprzęt może być przystosowany do pracy w cieczach, powietrzu, gazach oraz ciałach stałych. Wytwarzane za pomocą grzałki ciepło może być oddawane przez konwekcję, przewodzenie lub promieniowanie. W przemyśle wykorzystuje się również grzałki patronowe oraz silikonowe. Pierwsze zbudowane są z materiału grzejnego umieszczonego w rurze osłonowej. Drugie wytwarza się z drutu oporowego nawiniętego na rdzeń z włókna szklanego i pokrytego od zewnątrz silikonową gumą.

Procesy technologiczne wymagające zastosowania grzałek

Grzałki rurkowe to urządzenia powszechnie wykorzystywane przez branżę piwowarską podczas warzenia piwa. Znaleźć je można także w piecach chlebowych używanych przez piekarnie, a także w gastronomii, jako element wyposażenia grillów, pieców akumulacyjnych, czy też opiekaczy. Tego rodzaju sprzęt montuje się najczęściej do ogrzewania powietrza, wody lub oleju. Jeśli chodzi o grzałki opaskowe, zazwyczaj znaleźć je można w urządzeniach o kształcie walcowatym lub cylindrycznym wykorzystywanych do produkcji oraz przetwarzania różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Montuje się je we wtryskarkach, wytłaczarkach oraz dyszach. Ich charakterystyczną cechą jest łatwość montażu oraz demontażu. Grzałek patronowych należy szukać w silnikach Diesla, rozpylaczach farb i lakierów, a także prasach wulkanizacyjnych i urządzeniach do sterylizacji. Urządzenia grzewcze wyposażone w silikonową osłonę wykorzystywane są podczas produkcji żywności, a także w aparaturze medycznej i laboratoryjnej.