Największe zalety drukowania w technologii 3D – co daje prototypowanie?

Ostatnie lata przyniósł bardzo oznaczy wzrost zainteresowania, jeśli chodzi o wykonywanie różnego rodzaju prototypów. Tendencja ta dotyczy zarówno większych, bardziej rozbudowanych i mających ugruntowaną rynkową pozycję wytwórców, ale także – obejmuje coraz silniej zainteresowanie tych mniejszych. Tworząc prototyp z wykorzystaniem druku 3D, zyskujemy niesamowity wgląd w cechy oraz funkcjonalność. To z kolei stwarza doskonałe pole do wglądów, a także do analizy tego, co jeszcze trzeba poprawić, nad czym popracować i co zmodyfikować.

Co do plusów, ewidentnie jest ich sporo

Po pierwsze, mamy do czynienia z różnorodnymi materiałami co też pozwala na mocny przekrój w kontekście testowania różnych tworów. Do stworzenia roboczych materiałów, jesteśmy w stanie sięgać po tworzywa sztuczne – najpopularniejszy w tej kategorii jest obecnie ABS. Poza tym, mamy jeszcze żywice akrylowe, które odznacza bardzo duży poziom giętkości i elastyczności. Nie mówiąc o materiałach, które swobodnie przewodzą prąd elektryczny czy mają bardzo wysoką trwałość – jak tytan.

Koszta prototypowania to kolejny atut

Właściwie, niski koszt stworzenia prototypów z wykorzystaniem technologii 3D, jest bezdyskusyjny. Cały proces jest znacznie tańszy, aniżeli projektowanie oraz tworzenie różnego typu odlewniczych form, czy różne działania – obróbka CNC. Jeden model frezowany dorównuje kosztem nawet dwudziestu modelom stworzonym na drukarce 3D.

Jak zabrać się za prototyp?

Tutaj pytanie ma dwa dna. Chodzi o to, że przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy w tym zakresie doświadczenie. Jeżeli jesteśmy osobami, które znają się na modelowaniu 3D i projektowaniu – wiadomo, że prototyp jesteśmy w stanie przygotować na poziomie projektu, w pełni samodzielnie. Jeśli natomiast nie mamy takiego doświadczenia, trzeba będzie się posiłkować wsparciem profesjonalistów. Jest wiele firm, którym można zlecić wykonanie projektu prototypu, a także jego realizację. Ale oczywiście możliwe jest też takie podejście, które będzie ograniczało się stricte do zlecenia projektu, a wykonawstwo możemy już realizować we własnym zakresie.

W jakich branżach wykorzystuje się prototypy?

Ich przekrój jest bardzo szeroki. Zaczynając od szeroko rozumianego designu, w którym coraz większe pole do popisu mają właśnie modele wykonywane w 3d i potem drukowane, aż po branże takie jak motoryzacja czy lotnictwo. Sytuacja na rynku zmienia się w sposób tak dynamiczny, że swobodnie jesteśmy w stanie spodziewać się, że będzie tego coraz więcej. Sama popularyzacja druku 3d na takim poziomie jak ma to miejsce obecnie, będzie wiązała się z coraz większą konkurencyjnością na rynku oraz coraz bardziej swobodny dostęp do technologii i rezultatów. To z kolei powoduje, że należy spodziewać się w najbliższych latach prawdziwie lawinowego wzrostu zainteresowania tą technologią i wielu dynamicznych zmian na tym rynku.