PolyJet — zaawansowana technologia druku 3D

W dzisiejszych czasach drukowanie 3D to jeden z najszybciej rozwijających się pod względem technologicznym przemysłów, który obejmuje wiele zróżnicowanych metod i technologii druku. Jednakże niewiele początkujących osób wie, że poza tradycyjną metodą druku 3D przy pomocy termoplastów, zwaną technologią FDM / FFF istnieje jeszcze wiele innych metod druku. Jedną z nich jest PolyJet, czyli najbardziej zaawansowana technologia druku 3D.

Czym tak naprawdę jest druk 3D?

Według ogólnie przyjętej definicji jest to bardzo zaawansowana metoda druku polegająca na warstwowym nakładaniu filamentu lub innego rodzaju materiału budulcowego zależnego od technologii i jego spajaniu ze sobą pod wpływem temperatury i obróbki termicznej w urządzeniu. Klasyczna technologia FDM / FFF wykorzystuje termoplasty, czyli plastikowy filament wprowadzany w żyłkę wewnątrz głowicy drukującej. Głowica ta, pod wpływem temperatury, unosi się i opada tworząc warstwy, które następnie spajane są za pomocą półpłynnego tworzywa.

Czym PolyJet różni się od klasycznego drukowania 3D przy pomocy termoplastów?

PolyJet to najbardziej elastyczna technologia, która umożliwia stosowanie przeróżnych kolorów i materiałów budulcowych. Dzięki swojej ponadprzeciętnej budowie jest w stanie najszybciej prototypować spośród wszystkich rodzajów drukarek 3D. Dzięki technologii PolyJet jesteśmy w stanie uzyskiwać gładkie powierzchnie o wysokiej rozdzielczości, dzięki wykorzystaniu bardzo cienkich warstw budulcowych, a prędkość modelowania jest bardzo szybka. Dodatkowo możliwe jest budowanie modeli z dużą ilością skomplikowanych, różnokolorowych detali. Warto również poczytać czym jest selektywne spiekanie laserowe.

Tworzenie skomplikowanych modeli PolyJet

Do tworzenia skomplikowanych modeli PolyJet wykorzystuje ciekłe żywice polimerowe, które utwardza za pomocą promieniowania lamp UV. Głowica piezoelektryczna umiejscowiona wewnątrz drukarki układa warstwy o bardzo cienkiej grubości od 16 do 32 milimetrów. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy stawiają na prototypy o bardzo wysoką dokładność wymiarową, dużą ilość detali, elastyczność i wielokolorowość. Dodatkowo jest to wspaniała możliwość otrzymania skomplikowanych modeli odtwarzających kształt anatomii człowieka, a tym samym pozwalają na symulację tkanek twardych lub miękkich.